چند نکته مهم - نکته اول

پنج‌شنبه 4 دی 1393 ساعت 17:52
یه چند نکته هست که احساس میکنم همین ابتدای کار باید برای برخی از دوستان روشن کنم. 
دوستان عزیز اولین نکته ای رو که باید بهش توجه داشته باشید اینه که این قانون مخصوص اجازه اقامت برای متخصصین هستش یعنی چی ؟ یعنی کسی که اولاً مدرک تخصصی در یک رشته ای رو داره و ثانیاً در اون رشته به مهارت لازم رسیده باشه ، فکر کنم تکلیف مدرک برای همه مشخص باشه تو لینکی که به شما دادم ، آدرس سایتی رو که میشه از اونجا تکلیف دانشگاه و اعتبار مدرک رو چک کرد گذاشته شده که مراجعه به اون بسیار ساده است ، اگر دوستان اسم دانشگاهی رو که ازش مدرک گرفتن نمیتونن تو این سایت پیدا کنن و یا اسم دانشگاه هست ولی مورد تایید نیست این دیگه جای بحث نداره مدرک شما از نظر موسسه ZAB قابل ارزشیابی نیست ، همانطور که در خود آلمان هم دانشگاههای بسیاری وجود دارن که مدرکشون از نظر وزارت علوم خود ما هم قابل پذیرش و ارزشیابی نبوده  و یا اینکه مدرک معادل میدن ، پس تکلیف مدرک تحصیلی مشخص شد ، در مورد مکاتبه با ZAB و دریافت تاییدیه هم خیلی راحت بهتون بگم از داخل ایران بسیار بسیار مشکله و واقعاً باید صبور باشید و نگارش انگلیسی و یا آلمانی خوبی داشته باشید ، توجه کنید گفتم مشکله نگفتم غیر ممکنه بسیاری از دوستان هم شاید از ایران اقدام کردن و موفق شدن تاییدیه شون رو هم دریافت کنن ، من خودم از طریق وکیلی که در آلمان داشتم اقدام کردم و به سرعت هم تاییدیه ام رو گرفتم البته به طور کلی این کار ( منظورم گرفتن تایید مدارکه ) نیاز به وکیل نداره و شاید به راحتی از طریق دوستی - آشنایی در آلمان بشه این کارو کرد. مخصوصاً که برای واریز وجه هم اگر کسی باشه که از آلمان این کارو انجام بده مسلماً خیلی سریعتر و مطمئن تر انجام میشه. پس این شد در مورد تایید مدارک ، دوستانی که شرایط مدرک تحصیلیشون تو این چهارچوب قرار نمیگیره دیگه بیخودی خودشونو اذیت نکنن این قانون شامل حال این دوستان نمیشه .
و اما در مورد پیدا کردن کار ، بذارین خیلی راحت بهتون بگم ، صبر فراوان ، اعصاب قوی و انگیزه بالا لازم دارین تا بتونین تو پیدا کردن کار موفق باشین ، به طور کلی کار پیدا کردن تو آلمان کار سختیه مخصوصاً اگر زبان آلمانی هم بلد نباشین  تو لینکی که در پشت قبلی براتون گذاشتم یک سری وبسایتهایی معرفی شدن که باید باهاشون مکاتبه کنین و راحت بهتون بگم که تو این راه تنهای تنها هستید و هیچ کس جز خودتون (حتی وکیل و دوست و فامیل و آشنا) نمیتونه بهتون کمک کنه فقط باید پشتکار و انگیزه داشته باشید و صد البته یک زبان انگلیسی و یا آلمانی خوب و روان برای مکاتبه (مسلماً آلمانی بهتر است)  ، اینکه یک سری از وکلا میان میگن ما براتون چنین و چنان میکنیم و از طریق کانالهایی که داریم و موسسات کاریابی حتماً براتون کار پیدا میکنیم اینا ببخشید همش جفنگیاته ، اگر شرایط کاری خوبی نداشته باشید (منظورم از نظر تخصصی و فن و حرفه ای که بهش مسلط هستید و باز هم تاکید میکنم زبان آلمانی) هیچ بنی بشری نمیتونه کار مناسب با اون شرایط حقوقی که در متن مقاله قید شده براتون پیدا کنه ، حتی وکیل خود من هم روز اول از این در باغ سبزها کلی به ما نشون داد و امیدوارمون کرد اما با گذشت یکسال نتونست برام کار مناسبی پیدا کنه تا اینکه خودم دست به کار شدم و به لطف خدا تونستم کارمو ردیف کنم ، پس یادتون باشه تو بخش کاریابی فقط و فقط میتونین به خودتون امیدوار باشین و هیچ کسی براتون کار خاصی نمیتونه انجام بده ، البته یک سری شرکتها هم هستن که با گرفتن مبلغ مشخصی به صورت سوری با شما قرارداد یکساله امضاء میکنن که بتونین ویزا رو بگیرین و بیاین آلمان و اونوقت دنبال کار درست و درمون بگردین که البته اون هم شرایط و مسائل پیچیده و البته هزینه های بسیار بالای خودشو داره که در اینجا فرصت مطرح کردنش نیست و شاید تو پستهای بعدی در موردش براتون نوشتم ولی من به طور کلی اون ها رو هم خیلی توصیه نمیکنم چون اولاً از این طریق یه جورایی دارید سر دولت آلمان رو کلاه میذارید که این میتونه براتون گرون تموم بشه و ثانیاً آخرشم معلوم نیست که با صرف این همه هزینه بتونید کار مناسب برای خودتون پیدا کنید و موفق به گرفتن اقامت دائم بشوید یا خیر. 
و اما پس از پیدا کردن کار و عقد قرار داد خوان آخر همین سفارت خودمونه، حالا همه اینا یک طرف ، بردن همه این مدارک به همراه قرارداد کاری و سایر مدارک به سفارت و قانع کردن سفارت هم یک طرف . بذارید خلاصتون کنم به طور کلی سفارت خیلی خوشش نمیاد که از این طریق به کسی ویزا بده ، باید مدارکتون ، رزومتون ، سابقه کاریتون و و و خیلی چیزای دیگه -که اگر بعداً دیدم متقاضی داره بیشتر در موردش توضیح میدم- به شدت کامل باشه که سفارت پروندتونو اولاً بپذیره و ثانیاً تاییدش کنه و بهتون ویزا بده و اینجا بود که وکیل به درد من خورد  (کلاً سفارت رو وکیل و نامه وکیل خیلی حساب میکنه مخصوصاً اگر آلمانی باشه چون میدونه طرفش یه قانون دانه پس اولاً سفارت الکی نمیتونه بپیچونه و بهانه بیاره و به قول خودمون سنگ قلابمون کنه ثانیاً اون وکیل هم با توجه به اینکه قانون رو بلده دنبال کلاه گذاشتن سر سفارت نیست پس اگر یه وکیل داره پروندتونو دنبال میکنه و شما رو با یه نامه از طرف خودش فرستاده سفارت ، احتمال زیاد شما تو کارتون نقصی وجود نداره) و با نامه ای که برای سفارت نوشت و در واقع معرفی که از من و هدف من و کار من کرد و صد البته در کنار مدارک بسیار بسیار کامل دیگه که بعضاً شاید به نظر شما نیازی بهش نباشه اما سفارت ازتون درخواست میکنه ، تونستم تایید سفارت رو بگیرم و با درخواست ویزام موافقت بشه و بعد از دریافت ویزای خودم هم که برای همسر و دخترم اقدام کردم . البته یه نکته رو مجدداً تاکید کنم که لزومی نداره که شما حتماً وکیل داشته باشید شاید دوستانی هم باشن که بدون وکیل این راه رو طی کردن و به جواب هم رسیدن ولی در مورد کار من به نظرم نامه وکیل موثر بود. 
نظرات (1)
پنج‌شنبه 11 دی 1393 ساعت 17:02
میشه بگین شما خودتون از طریق کدوم یکی از اون چهار روشی که گفتین توی وبلاگتون کار پیدا کردین؟ از طریق کدوم سایت؟ و کدومو بهتر از همه می دونین؟ من با همه شون آشنایی دارم و قبلا دیدمشون و کامل هم بررسیشون کردم، اما چیزی که هست من هر کسو می بینم کار پیدا کرده با واسطه و لینک بوده، از طریق استاد یا کس دیگه ای، هیچ کس با سایت کار پیدا نکرده. واسه همین می پرسم. چون از خیلی ها شنیدم این چیزایی که تو سایتا میزنن خیلی وقتا فرمالیته است و از قبل مشخصه شرکت کیو می خواد بگیره. فقط از نظر رسمی مجبورن یه آگهی بزنن. واسه همین می خوام بدونم آگهی های واقعی تو کدوم سایت پیدا میشه!
امتیاز: 0 0
پاسخ:
کاملاً حق با شماست من تقریباً برای خیلیهاشون ایمیل فرستادم و درخواست کار دادم ولی مشکل عمده همشون یکی زبان بود و اکثراً زبان آلمانی میخواستن و دوم اینکه میگفتن زود پاشو بیا مصاحبه ببینیم چی میگی که خب چون من هنوز تو ایران بودم و ویزا نداشتم اون موقع امکانش نبود ولی در نهایت با کمک وکیلم و از طریق یه شرکت بازرگانی که مراوده تجاری با ایران داره تونستم کار و ردیفش کنم واقعاً سخت بود . تو مطالبی هم که نوشتم گفتم که کار خود من یک سالی طول کشید تا پیدا کردم و اونم به قول شما با آشنا و پارتی ولی در کل من مشکل اصلی خودمو برای کار پیدا کردم زبان میدونم چون اکثر کارفرماهایی که باهاشون مکاتبه کردم همه میگفتن رزومه و سابقه خوبی داری و به درد ما میخوری ولی مشکل زبان داری که نمیتونیم ازت استفاده کنیم حتی بعضی هاشون بهم پیشنهاد میدادن که یکسال رو زبانم کار کنم و وقتی راه افتادم دوباره باهاشون مکاتبه کنم . یه نکته دیگه اینکه من در مکاتباتم با اونا اصلاً حس نکردم که آگهیشون فرمالیته بوده و از قبل کسی رو انتخاب کردن چون از جواب دادنشون معلوم بود که دنبال آدم میگردن ولی خب ترجیح میدن اگر قراره به یه خارجی کار بدن حداقل طرف الان ساکن آلمان باشه و اینکه زبان هم دست و پا شکسته لااقل بلد باشه برای همین میگفتن زود پاشو بیا حضوری صحبت کنیم ببینیم چی میگی .
در ضمن من بیشتر کارفرماهایی رو که باهاشون مکاتبه کردم از طریق سایت http://www.make-it-in-germany.com پیدا کردم
امیدوارم جواب سوالتونو داده باشم
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.