ده نکته‌ای که باید درباره حزب AfD (آلترناتیو برای آلمان) بدانید

پنج‌شنبه 4 آبان 1396 ساعت 15:43


دویچه وله نگاهی دارد به حزب AfD (آلترناتیو برای آلمان)؛ جدیدترین نیروی سیاسی در آلمان. در این مطلب به این پرسش‌ها می‌پردازیم: #AfD چگونه حزبی است، از کجا آمده و چه نقشی در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۷ آلمان ایفا می‌کند؟

ضدیت با مهاجرین

حزب AfD (آلترناتیو برای آلمان) نخستین و اصلی‌ترین حزب مخالف سیاست‌های مهاجرتی دولت آلمان و ورود مهاجرین به این کشور است. #حزب_آلترناتیو برای آلمان خواستار بستن مرزهای اتحادیه اروپا و کنترل کامل مرزهای آلمان است. این حزب در ضمن خواهان آن است تا با ایجاد کمپ‌های پناهندگی در خارج از مرزهای کشور، از ورود پناهجویان به آلمان جلوگیری شود.

ضدیت با اتحادیه اروپا

زمانی که حزب AfD (آلترناتیو برای آلمان) در سال ۲۰۱۳ تاسیس شد، از اخراج همه کشورهای مقروض اتحادیه اروپا، مثل یونان دفاع می‌کرد. یکی از پایه‌گذاران این حزب، برند لوکه، این حزب را حزب جدیدی می‌دانست که نه گرایش به راست دارد و نه گرایش به چپ.

این حزب مخالفت ایده "دولت‌های متحده اروپا" بوده و مایل است که اعضای قدرتمند اتحادیه اروپا با تغییر رویکرد خود به سطح ملی پیشین بازگردند. از این‌رو حزب آلترناتیو برای آلمان مخالف یورو به عنوان واحد پولی مشترک اتحادیه اروپاست.

پوپولیسم راست

حزب AfD، به‌رغم ویژگی‌های غیرحزبی اولیه خود، به مرور زمان بدل به یک حزب راستگرا شده است که عملا از سیاستی راست‌تر در قیاس با احزاب محافظه‌کار این کشور، یعنی دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی پیروی می‌کند. این حزب هم خواستار جذب نیروهای راست‌افراطی آلمان است و هم مایل است تا آن دسته از مردمی را که از سیاست جاری و حاکم آلمان ناراضی هستند، به سوی خود جلب کند.

تغییر چهره سیاسی آلمان

بر اساس نتایج نظرسنجی‌های صورت گرفته و ارزیابی پاسخ شهروندان به این پرسش که "اگر انتخابات همین یکشنبه برگزار شود، شما به چه کسی رای می‌دهید" پیش بینی می‌شود که حزب AfD آرایی بین ۸ تا ۱۵ درصد کسب کند. این در حالی است که به باور بسیاری از ناظران، احتمال اینکه این حزب آرای بیشتری را از آن خود بکند، منتفی نیست. در چنین حالتی تشکیل اکثریت پارلمانی برای سایر احزاب دشوار خواهد شد.

اگر چنین چیزی اتفاق بیافتد، ممکن است ائتلاف بزرگ کنونی بین دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات ادامه یابد. یا اینکه محافظه‌کاران و سبزها با هم ائتلافی تشکیل دهند و این چیزی است که تا کنون در سطح کشوری سابقه نداشته است.

حضور در ایالت‌ها

حزب AfD هم اکنون در بسیاری از مناطق آلمان بدل به یک حزب قدرتمند شده است. به عنوان نمونه، این حزب در پارلمان‌های ۱۰ ایالت از ۱۶ ایالت این کشور حضور دارد. نکته مهم اینکه، این حزب در پارلمان‌های همه ایالت‌های شرقی آلمان حضوری پر رنگ دارد.

پایگاه جدید نئونازیها؟

در برنامه رسمی حزب AfD اعلام شده است که این حزب به دموکراسی مستقیم و استقلال قوا و همچنین حکومت قانون و نظم پایبند است. اما به‌رغم تاریخ کوتاه این حزب، بسیاری از اعضای آن متهم به جانبداری از ایده‌های نئونازیسم و حتی بهره‌گرفتن از ادبیات و زبان نئونازی‌ها شده‌اند.

امور خانواده

حزب AfD طرفدار الگوی سنتی خانوادگی در آلمان است. از این رو، این حزب مخالف سقط جنین و دشمن هرگونه سبک زندگی "نامتعارف" است. حزب آلترناتیو برای آلمان خواستار افزایش حمایت مالی دولت از خانواده‌های سنتی است و از این منظر، سیاستی متفاوت از سیاست مالی و مالیاتی محافظه‌کاران دارد. دو نفر از شخصیت‌های اصلی این حزب، یعنی فراوکه پتری و برند هوکه هر کدام ۴ فرزند دارند.

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.